Tourists Disrespected A Sacred Landmark In Australia. Now, It’s Closing To The Public

Photo: Lisa Maree Williams/Getty Images.
A famed natural landmark in Australia — and one of the country’s top tourist destinations — is closing to tourists.
Uluru-Kata Tjuta National Park has decided to close Uluru, also known as Ayers Rock, off to climbers permanently, National Geographic reports. The unanimous vote by the park’s board rights “a historic wrong,” according to the Central Land Council, which represents Aboriginal people in central Australia. 
The move is the culmination of decades of advocacy work by the rock’s Aboriginal owners, who have been in the region for thousands of years. The local Anangu people consider Uluru a sacred space with powerful, intimate links to their ancestors, whose spirits are believed to still reside at the rock. 
Advertisement
But Uluru has not always been treated with the appropriate respect and care. Locals and park officials tell National Geographic there have been repeated reports of people littering, stripping, and defecating on the rock, along with instances of visitors taking pieces of the rock with them as souvenirs of their trip. 
Over the years, Uluru has become a popular site for tourists — gorgeous sunsets and the massive sandstone monolith’s striking red tones make Uluru and the surrounding area an especially photogenic spot.
View this post on Instagram

📸 Máte dron? Je to další krok ve focení kupředu, ze kerýho podle nás vznikají neskutečný videa a fotky. ⠀ 🔝 Dokážeme tím vyfotit pohled místa z jiné perspektivy, který bychom bez lítaní jinak neviděli. Někdy nás mrzí, že jsme si ho na cestování nepořídili, ale díky tomu, že můžeme lézt na střechu si aspoň trochu pomůžeme vyfotit něco z větší vejšky. ⠀ 🤷‍♀️ Na druhou stranu jsou drony někdy otravný. jejich hlučnost přiláká velkou pozornost a ohlížení lidí se asi nevyhnete. ⠀ ❤️ Dálu to na střeše teda nesmírně baví. Vždycky říká, že ten pohled ze shora je prostě dobrej. Nahoře si vybaví fotografa Ansela Adamse. A že ho neznáte? Určitě si ho najděte na googlu. Jeho fotky jsou ohromující i v dnešní době, kdy každý nás může udělat krásou fotku na svém telefonu.I s tou technikou, kterou máme k dispozici dnes, by plno lidí nedokázalo vyfotit takové fotky, jaké tvořil on. ⠀ 📝 A to mi přípomíná, že má Dála rozečtenou jeho autobiografii, kterou si chce dočíst. Tak to abych mu to připomněla. ⠀ ❓Znáte ho? Četli jste? . . . . . #czech_insta #travelphotos #traveloz #australie #somcestovatel #czechphotography #igerscz #appreciateearth #nas_svet #dobrodruzstvo #cestovanie #foceni #vyrazven #cesinacestach #dnesfotim #magazinocestovani #loudavymkrokem #ikoktejlcz #cestuj #vazimsizeme #objevujsvetsnami #milujudekuju #cestovaniesvetom #minveciviczazitku #jsemnikonvprirode #nikoncz #seeuluru #exploreuluru #uluru #ntaustralia

A post shared by TravelCouple 》Dalibor & Anežka (@koalawhale.adventure) on

Although Uluru is closing to climbers, there will still be sunrise and sunset areas for peak photo opportunities. As further alternatives, visitors to Uluru can go cycling, skydiving, or camel riding on the park grounds.  
The rock will be permanently closed to climbers on October 26.
Advertisement

More from Travel

R29 Original Series